Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia

Manufaktura

 

Do naszych drzwi pukają ludzie z prośbą o jedzenie, ale najpierw pytają o pracę. W małym gospodarstwie nie ma zbyt wiele zajęcia. Ruszyliśmy głową i wymyśliliśmy- przetwórnię owocowo – warzywną, stolarnię i szwalnię. Dzięki setkom ludzi dobrej woli dzisiaj mamy piękna halę produkcyjną w Jankowicach i profesjonalną przetwórnię w Zochcinie. Działamy w sektorze ekonomii społecznej- z zyskiem, nie dla zysku. U nas znajdują pracę ci, którym sektor biznesu nie jest zainteresowany. Są albo zupełnie nieprzygotowani do pracy na wolnym rynku , albo też, z powodu różnych problemów nigdy nie będą konkurencyjni jako pracownicy. Dlatego, mimo naszych starań zyski ze sprzedaży wyrobów Manufaktury nie pokrywają kosztów produkcji. Czysty zysk- tak, ale społeczny. Wiele osób po okresie pracy w naszych warsztatach znajduje pracę na wolnym rynku.
Gospodarstwo rolne i przetwórnia  SPIŻARNIA PRABABUNI. Położone u stóp Gór Świętokrzyskich małe gospodarstwo rolne, jakich wiele w okolicy daje pracę bezdomnym mieszkańcom domu i młodym ludziom z okolicy. Uczą się pracy i wielu przydatnych umiejętności-remontów, uprawy roślin, hodowli. Mamy tu kury zielononóżki,owce, króliki, szkółkę starych gatunków drzew.
SPIŻARNIA PRABABUNI– tradycyjna przetwórnia owocowo-warzywna wyczarowuje smaki sprzed lat. Na piecu opalanym drewnem, wg starych przepisów panie wysmażają dżemy, konfitury, sosy, kiszą ogórki. Tłoczymy także oleje na zimno.
SZWALNIA MANUFAKTURA-ART-w Jankowicach panie szyją piękne obrusy, pościel, bieliznę, jakie trudno dziś znaleźć w sklepach. Każda sztuka jest unikalna, według starych wzorów, z naturalnych tkanin. Ozdobione koronkami i haftami przywracają pełen ciepła klimat sprzed lat. nasze koszule nocne, sukienki letnie, a nawet…męskie koszule i szlafmyce do spania są świetnym prezentem z okazji ślubu i innych uroczystości. Szwalnia daje pracę i źródło utrzymania kilku rodzinom

 

RSS co u nas słychać
  • serce- nigdy o nim za wiele
    Stan zwierzątkowa powiększył się o Papcię. Papcio/zakładam, że płeć ma męską, ale szansa na to jest 1/2/ jest oczywiście bezdomną sierotą. Było ich dwie, sieroty jeżowe, ale przeżył tylko on. Drugi jeżyk był zbyt chory i nie udało się go uratować. Mleko kozie co kilka godzin i pewnie zaraz będę muchy łapać i dżdżownice kroić. Na […]